• Dobrowolski. Uszczelnienia. Iniekcje. Izolacje.
  • Dobrowolski. Uszczelnienia. Iniekcje. Izolacje.
  • Dobrowolski. Uszczelnienia. Iniekcje. Izolacje.
  • Dobrowolski. Uszczelnienia. Iniekcje. Izolacje.

Dobrowolski Warszawa

Strona główna » O firmie » O nas w mediach » W prasie i internecie » Techniki iniekcyjne, czyli jak rozwiązać małe duże problemy

Techniki iniekcyjne, czyli jak rozwiązać małe duże problemy

Tomasz Szczepański - MC-Bauchemie sp. z o.o.
Marcin Mroczek - MC-Bauchemie sp. z o.o.
mgr inż. Krzysztof Wróblewski - MC-Bauchemie sp. z o.o.

źródło: Inżynieria Bezwykopowa 5/2009 [29]

W warszawskiej Białołęce na drodze pod lasem pojawiły się olbrzymie betonowe kręgi.Nieoczekiwanie w warszawskiej Białołęce na drodze pod lasem pojawiły się olbrzymie betonowe kręgi HABA-Beton o średnicy od 2,0 do 3,2 m. Po pewnym czasie kręgi pogrążyły się na 6 m w osi drogi, zgodnie z wymogiem przyszłego eksploatatora co równe 50 m. Miejsca zostały ogrodzone i na pewien czas nic więcej się w tym miejscu nie działo. Oczywiście nie pogrążyły się same, było to przygotowanie do realizacji budowy metodą mikrotunelingu kolektora ściekowego DN800 o długości 5 km z nowo budowanego osiedla Regaty do przepompowni Płudy. Inwestorem na tym etapie był DOM DEVELOPMENT S.A., a wykonawcą firma P.R.I POLAQUA. Ponieważ bardziej zajmujemy się renowacją starych kolektorów, postępy robót śledziłem z czysto inżynierskiej ciekawości. Ale okazało się, że i przy budowie możemy być pomocni.

(...)

Uszczelnianie techniką iniekcji

Pierwszy pomysł „klasyczny” to nurkowie. Studnie zostały zalane wodą w celu wyrównania ciśnień, a nurkowie w mało przejrzystej wodzie na wyczucie demontowali, odkręcając kilkanaście śrub, stalowe ramki, usuwali gumowy kołnierz i mozolnie pod wodą uszczelniali połączenie zaprawą szybkosprawną. Po uzyskaniu uszczelnienia odpompowywano wodę, doszczelniano połączenie i wykonywano prace wykończeniowe. Problemem tej technologii był jednak wolny postęp prac. Grudzień, niskie temperatury, praca bez widoczności trudno oczekiwać, by pomimo dużego wysiłku nurków, osiągnąć więcej. Terminy gonią, mieszkańcom zaczyna doskwierać budowa prowadzona na tak dużej przestrzeni, trzeba sięgnąć po nowe narzędzia. 

Iniekcje w akcjiIniekcje w akcji

Po zapoznaniu się z zadaniem i oczekiwaniem kierownika budowy wiadomo było, że nie będzie łatwo. Głęboko, dużo wody, a nawodnione grunty tylko czekają na nasz błąd; no i trzeba być lepszym, nie tylko od ekipy nurków, ale i od innego wykonawcy, który próbował iniekcji, lecz „nie wyszło”. Nastawienie kierownika budowy: „Na pewno się nie uda”. Dodatkowo istnieje niebezpieczeństwo wpłynięcia wody z gruntem do wnętrza studni. 
Decydujemy się więc wyciągnąć nasze największe armaty. Są nimi doświadczony wykonawca, od lat specjalizujący się w trudnych pracach iniekcyjnych – firma Dobrowolski oraz żywica duromerowa na bazie poliuretanu MC-Injekt 2700. Do pomocy, jak zawsze przy trudnych czy nowych projektach, wystawiamy także naszego technologa oraz technika zastosowań.  
(...)

czytaj cały artykuł »

dobrowolski_uszczelnianie_konstrukcji_budowlanych